Lemaradtam róla, tegnap volt a harminc éves évfordulója annak, hogy elkezdtem gyöngyöt fűzni :)
Pontosan emlékszem, mert hatodikos voltam, és a tanítási év utolsó előtti szombatján nyílt napot tartottak az iskolában, mindenféle kézműves foglalkozással. Kipróbáltam a nemezelést, batikolást, majd leültem gyöngyöt fűzni. Egy krokodilocskát készítettem akkor, majd egy egérkét is, aztán véget ért a kézművesdélelőtt. Kölcsönkértem és lefénymásoltuk a Jó játék... a gyöngyfűzés című könyvet, amelyet a gyöngyfűzős asztalnál lehetett lapozgatni. A benne lévő állatokkal, virágokkal, stb. kezdődött a gyöngyös pályafutásom. Az ékszereket, elsősorban fülbevalókat én találtam ki, mivel nem volt semmilyen szakirodalom. Villamosmérnök apukámtól kaptam drótot és szerszámokat, így még több mindennel tudtam kísérletezni.
Az első gyöngyeimet a Deák Ferenc téren, egy azóta már megszűnt Röltexben szereztük be. Emlékszem, hogy kimérve lehetett kapni, 10 dkg gyöngy 36 Ft volt, és mindegyikből vettünk: sötétkék és rózsaszín 6 mm szalmát, sötétkék és lila 8/0 kását, aranysárga 9/0 kását, meg 20 dkg vegyes 5/0 kását.
Abból a sötétkék gyöngyből készült például a fülbevaló 1994 körül, a török horgolásos nyaklánc pedig 2009-ben:
A későbbiekben, ha egy boltban olyan gyöngyöt találtam, amilyen még nem volt, rögtön vettem belőle. Eleinte csak cseh gyöngyöket lehetett kapni, aztán jöttek a kínaiak. Bár kezdetben örültem, milyen sokfajta gyöngyöm lett, egy idő után felismertem az eltérő minőséget...
1997 nagy mérföldkövet jelent nekem a gyöngyfűzésben, ugyanis egy francia nyelvi tábor mellékhatásaként Szegeden felkerestem a Kreatív Kincstár újonnan megnyílt boltját, rengeteg cseh gyönggyel, és a Gyöngyvarázs sorozat első kötetével lettem gazdagabb. Később Budapesten is lett boltjuk, további kötetek jelentek meg. Újabb boltokban lehetett még több fajta gyöngyöt kapni, az internet elterjedésével szintén tovább bővült az ötletek tárháza.
A swarovski kristályok, mindenféle japán gyöngyök és különleges cseh préselt, általában soklyukú gyöngyök megjelenésével még csodásabb alkotások születnek, és a 2008-2012 környékén még nagyon népszerű blogolásnak köszönhetően nagyszerű emberekkel és inspiráló műveikkel lehetett megismerkedni. Utána a facebook elterjedésével már inkább oda helyeződött át a hangsúly, gyöngyfűzős csoportokban lehetett és lehet tapasztalatot cserélni.
2002-ben olyan konkurencia jelent meg az életemben, amely erősen visszavetette a gyöngyfűzést: a keresztszemes hímzés. Mostanában épp a hímzés tud jobban kikapcsolni, ahol "csak" a mintát kell követni, biztosabb a sikerélmény (kivéve, ha elrontom, és bontani kell). A gyöngyfűzésnél előfordulhat, hogy még ha egy mintát is követek, nem olyan a végeredmény, mint amilyennek elképzeltem, és akkor bizony lebontom az egészet.
A blogomban is látszik, hogy gyöngyökről nem készült újabb bejegyzés 2019. január óta. Ezt a hiányosságot pótolni fogom, mert készültek ékszerek azóta is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése